Tepelný manekýn Newton
Tepelný manekýn ve tvaru průměrné lidské postavy se používá k hodnocení tepelného komfortu osob ve vnitřním i venkovním prostředí a hodnocení tepelně izolačních vlastností oblečení a vybavení pro sportovní a pracovní aktivity.
Tepelný manekýn ve tvaru průměrné lidské postavy s možností různých poloh končetin (pohyblivý v ramenou, loktech, kolenou a kotnících) se používá k hodnocení tepelného komfortu osob ve vnitřním a venkovním prostředí, jako jsou budovy a kabiny dopravních prostředků nebo k hodnocení tepelně izolačních vlastností oblečení a vybavení pro sportovní a pracovní aktivity. Pomocí tepelného manekýna se měří tepelné ztráty konvekcí, radiací a vedením z celkem 34 vyhřívaných zón (tvář, hlava, hrudník, břicho, záda, paže, předloktí, ruka, boky, stehna, lýtka a chodidla) a na základě těchto veličin je určena tepelná ztráta celého těla. Manekýn je taktéž vybaven nastavitelným dýchacím zařízením (různý objem vdechu a výdechu ústy či nosem či kombinace obou) s filtry, které umožňují monitorovat složení vdechovaných prachových částic.
Technické parametry:
- Tvar průměrné lidské postavy
- Měření v rozsahu okolních teplot -20 až +50 °C
- 34 nezávisle regulovatelných zón
- 34 nezávisle měřitelných zón - povrchová teplota, tepelný tok
- 2x čidlo teploty vzduchu
- 1x čidlo relativní vlhkosti
- 1x čidlo pro měření rychlosti vzduchu
- Dýchací mechanizmus
- Filtrační zařízení pro monitoring vdechovaných částic
Zařízení umožňuje:
Měření tepelného komfortu - V kabinách dopravních prostředků a vnitřních prostorách budov je nezbytné precizní řízení parametrů prostředí. Cílem měření je odhalit místa, kde by mohlo docházet k obtěžování průvanem a k tepelnému diskomfortu.
Hodnocení tepelně izolačních vlastností - Je nezbytné pro ověření izolačních schopností oděvů a vybavení pro sportovní a pracovní aktivity. Hodnoty získané měřením lze také využít při optimalizaci a CFD modelování větracích a klimatizačních systémů v kabinách dopravních prostředků a ve vnitřních prostorách budov.
Kontakt:
Ing. Jan Fišer, Ph.D., telefon : +420 54114 3242, email: fiser@fmevutbrcz